Ancestrální dieta

Jak již název napovídá, ancestrální dieta je odvozena od způsobu stravy, který byl vlastní pro předky dnešních psích plemen. Společně s označením "BIO" jde o nejzajímavější označení produktů na dnešním  trhu s chovatelskými potřebami.

Myšlenka jíst podle způsobu stravování našich předků není ničím novým a byla celosvětově přijata jako nejzdravější způsob stravování člověka. Nicméně, je to pouze velmi nedávno, co se tato myšlenka přesunula i do výroby dnešních krmiv a samozřejmě vedla k revoluci.

ALE CO PŘESNĚ ZNAMENÁ ANCESTRÁLNÍ DIETA PRO PSY?

Tato otázka rozděluje majitele psů na dva tábory a správná odpověď záleží na tom, jak daleko zpět v čase se vydáme.

Většina výrobců a majitelů psů se shoduje, že  předky jsou vlci šedí, před jejich domestifikací asi 20 - 30 000 lety. A tím pádem se také shodují v tom, že krmiva s názvem "ancestrální" mají mít vysoký podíl masa a velmi nízký nebo žádný obsah obilovin, v ideálním případě pouze jemně zpracovaná nebo dokonce syrová. Vyvstává zde ovšem velmi diskutovaná otázka, jak mnoho se naši psi změnili od doby, kdy byli domestifikováni a tím pádem i jestli je pro ně vůbec vhodný tento způsob stravování.

Pokud budeme počítat, že jedna generace trvá přibližně dva roky, psi s námi v soužití strávili přinejmenším 10 000 generací, a to především jako požírači zbytků, odřezků a čehokoli co našli po lidech. Takto se přirozeně psi dostali ke stravě, která obsahuje daleko méně masa, byli vystaveni obilovinám a vařenému jídlu. Když k tomu přidáme selektivní křížení a to zejména plemen, kterým se na tomto novém způsobu stravování dařilo lépe, vyjde nám v podstatě protiklad ancestrální diety.

Zpět do obchodu