Správná výživa

Je velkou otázkou co je ta "správná výživa" pro člověka stejně jako pro naše milované mazlíčky. Na trhu je spousta názorů určována komerčními požadavky výrobců a tak je někdy obtížné se dopracovat k jasnému názoru na to co je správné a co ne.  K rozluštění této otázky se můžeme podívat do historie, která zaznamenala jak by měla vypadat "normální dieta".

Již zhruba 3.5-4 miliony let se fyzický stav člověka, psů a koček v evoluci nijak výrazně nezměnil  a i když v průběhu historie určitě byly doby které náš jídelníček prověřovaly, první opravdu významná změna proběhla kolem roku 1760 v období průmyslové revoluce, kdy se lidé začali shromažďovat ve vesnicích a větších městech tak jak to dnes známe. První pamlsek pro psy byl vyroben panem Jamesem Sprattem  a začal se vyrábět v Londýně již kolem roku 1860 (mladý zaměstnanec jménem Charles Cruft, byl první zaměstnanec Spratta a byl to zakladatel dnes největší psí show "Crufts dog show"). Tyto psí "dortíky " se následně úspěšně prodávaly Anglickým gentlenamům pro jejich sportovní psy a staly se doplňkem stravy vedle diety založené na čerstvém mase.

EVOLUCE A ADAPTACE

Na to aby  se jen  málo změnilo potřebuje evoluce tisíce a statisíce let. Pro všechny , lidi , kočky i psy platí, že náš zažívací systém je na 99% shodný s našimi předky.  Každý živočišný druh má schopnost adaptovat se na  krátkodobé změny v jídelníčku. Je to i nezbytné k přežití vzhledem k měnícím se zdrojům potravy. Otazníkem ale je ,co se stane, když je zvíře vystavené celoživotně špatné potravě.

U lidí se všeobecně ví, že pojídáním "fast foodu" je zcela zásadní pro naše zdraví. Víme že po snězení jednoho takového jídla se nikomu nic nestane, ale pravidelný příjem vysoko kalorických , nutričně nevyvážených jídel v kombinaci se nedostatkem příjmu ovoce a zeleniny vede k mnoha vážným onemocněním.  U koček a psů je konzumace velkých dávek obilovin, rýže a dalších karbohydrátů souběžně s malým množství masa ve stravě po delší dobu spojeno taktéž s vážnými onemocněními.

KOŘIST V CELKU

Často se mi stává že najdu při mých procházkách se psy po venkově zbytky kořisti lišek. Vše co zůstane z kořisti je pár pírek nebo srsti. Pokud by jste  nechali vaše  psy a kočky na pospas osudu, jednali by naprosto stejně. Celá kořist znamená kombinaci masa a kostí která pro masožravce znamená kompletní jídlo. Krmení pouze masem bez kostí může vést k průjmu vzhledem k tomu že kalcium zpomaluje travéní .

Je také důležité zmínit, že v přírodě neexistuje nic jako speciální výživa pro štěňata, seniory a dospělé psy. Celkově  platí pravidlo že krmiva pro" dospělé" jsou pouze v horší kvalitě než ta pro štěňata a proto by měly neblahý vliv na vývoj štěňat a koťat.

ANCESTRÁLNÍ DIETA KOČEK A PSŮ

Abychom dále porozuměli přirozené oblibě koček a psů jíst maso a našli také ideální množství, podívejme se na "ancestrální dietu". Dnešní pes a vlk šedý jsou zařazeni jako druh- vlk šedý- CANIS LUPUS- a mají na 99.9% stejné mitochodrialní DNA (mitochodrie jsou části buněk které přeměňují chemickou energii potravy na energii kterou mohou používat tělní buňky) , což znamená, že strava která je vhodná pro vlka je ideální stravou i pro vašeho psa.

Stejně tak předkové  kočky domácí mohou být pozorováni až do dob před 33-36 miliony lety, do doby Miacoidea, která má s dnešní nejbližší příbuznou kočky domácí, africkou divokou kočkou, stejné zažívání. Vlk , stejně jako divoká africká kočka požírají celou kořist , pokud možno s vynecháním pouze srsti a peří. Tímto způsobem můžeme nahlédnout do nutričních potřeb moderních domestikovaných zvířat.

PROČ SE NEZEPTAT VAŠEHO MILÁČKA?

Zkuste si malý test a dejte vašemu mazlíčkovi na výběr. Tam kam obvykle dáváte misku s krmením, dejte tentokrát misky tři. Jednu s čerstvým kuřecím mase (nebo vařeným), jednu s rýží a tu poslední s obilím.  Můj tip je že miska s kuřecím vždy vyhraje!

Zpět do obchodu